Urazy sportowe

Sportowe kontuzje obejmują duży obszar problemów medycznych, zwykle związanych ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Zasadniczo obejmują wszystkie urazy ostre i przewlekłe dolegliwości wynikające z określonych aktywności fizycznych jak również problemy wynikające z treningu fizycznego, sztuk walki, sportów wyczynowych, aktywności typu „weekend warriors”, zajęć na świeżym powietrzu i zawodów. Ludzie biorący udział w tych aktywnościach, często obciążają lub uszkadzają mięśnie, więzadła, ścięgna i stawy - obszary najczęściej używane. Medycyna urazów sportowych przekształciła się w specjalną kategorię medyczną, która koncentruje się na leczeniu tych urazów.

Do typowo diagnozowanych urazów sportowych, należą: przyśrodkowe oraz boczne zapalenie nadkłykcia, zamrożone ramię czyli zapalenie torebki stawu barkowego, zapalenie powięzi podeszwy, ostre zapalenie kaletki maziowej, uraz stawu obojczykowo-barkowego, zapalenie ścięgien stożka rotatora, choroba zwyrodnieniowa stawów, uszkodzenia łąkotki, bolesne zapalenie pochewek ścięgnowych, przepuklina kręgosłupa lędźwiowego, uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego i tylnego, zapalenie stawu rzepkowo-udowego, choroba Osgooda Schlattersa - jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej i inne.

Akupunktura i urazy sportowe

William posiada bogate doświadczenie i jest ekspertem w leczeniu wszelkiego rodzaju kontuzji i urazów sportowych. Stosowanie akupunktury umożliwia skuteczne wspomaganie kuracji wielu urazów sportowych. Wiele profesjonalnych drużyn sportowych zatrudnia akupunkturzystów, w celu skrócenia czasu gojenia i wyeliminowania uporczywych dolegliwości. Jednakże zastosowanie akupunktury w leczeniu ostrych obrażeń spowodowanych intensywną lub powtarzalną aktywnością fizyczną rozpoczęło się już przed wiekami. Akupunktura była i nadal pozostaje jednym z podstawowych sposobów szybkiego leczenia urazów nabytych podczas praktykowania sztuk walki. Opracowano specjalne style i techniki, aby uśmierzyć ból i radykalnie skrócić czas powrotu do zdrowia. Ta tradycja jest kultywowana do dzisiaj, a jej zastosowanie rozszerzyło się na lekkoatletykę wyczynową, której uprwnianie powoduje podobne obrażenia.

Jak pomaga akupunktura?

Akupunktura jest skutecznym sposobem leczenia urazów sportowych, ponieważ redukuje ból, zwiększa zakres ruchu, skraca czas regeneracji i gojenia oraz wzmacnia osłabione części ciała. Te efekty osiąga się podczas leczenia, ponieważ akupunktura:

  • zmniejsza stan zapalny
  • zmniejsza obrzęk
  • rozluźnia mięśnie i łagodzi skurcze
  • zmniejsza krwiaki
  • redukuje reakcję organizmu na ból
  • poprawia miejscowe krążenie krwi w celu zwiększenia dostarczania składników odżywczych i usuwania szkodliwych elementów

Kiedy stosować akupunkturę

Akupunktura dzieli kontuzje sportowe na dwie główne kategorie, które określają, jak zwykle przebiega leczenie. Ostre obrażenia (które miały miejsce ostatnio) i przewlekłe obrażenia (niewyleczone przez 3 lub więcej miesięcy).

Urazy ostre

Ostre urazy należy odpowiednio zdiagnozować zanim rozpocznie się jakikolwiek rodzaj leczenia. Większość ludzi jest zbyt dobrze zaznajomiona z uczuciem naderwania lub zwichnięcia. Jeśli jednak ktoś nie jest pewien, najlepiej zbadać go i odpowiednio zdiagnozować (być może za pomocą zdjęcia rentgenowskiego lub rezonansu magnetycznego), aby wykluczyć poważniejsze obrażenia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, terapia akupunkturą powinna rozpocząć się jak najszybciej po urazie.

Akupunktura klasyfikuje ostre urazy jako warunki nadmiarowości. Nadmiarowość oznacza w tym przypadku specjalne uwarunkowania: występuje nadmierna reakcja fizyczna (zbyt wysoki poziom bólu) lub nadmierna reakcja biochemiczna (zbyt duże zapalenie lub obrzęk). Leczenie akupunkturą zastosowane zaraz po urazie motywuje organizm do szybkiego radzenia sobie z taką nadmiarowością. Poprawa jest zwykle zauważalna już po jednym lub dwóch zabiegach. Jeżeli uraz nie jest bardzo poważny, to zwykle 3-4 zabiegi zwykle korygują ten stan. Poważniejsze obrażenia wymagają 4 zabiegów, aby można było podać dokładne rokowanie i plan leczenia.

Zaraz po zdarzeniu się ostrej kontuzji sportowej warto pamiętać skrót RICE. Każda litera oznacza jeden z czterech kroków, które należy wykonać natychmiast po urazie:

  • Rest - odpoczynek
  • Ice - lód
  • Compression - kompresja, ucisk
  • Elevation - uniesienie

Pomoże to przyspieszyć powrót do zdrowia i zapewni krótkotrwałą ulgę.

Urazy przewlekłe

Przewlekłe urazy należy również odpowiednio zdiagnozować, zanim rozpocznie się jakikolwiek rodzaj leczenia. Ważne jest ustalenie, czy istnieje podstawowa przyczyna strukturalna trwałego urazu, taka jak utrata chrząstki, tworzenie się blizny lub uszkodzenie zwyrodnieniowe jakiegokolwiek rodzaju. Po zrozumieniu pełnej podstawy urazu można opracować plan leczenia akupunkturą, aby zająć się zarówno głównymi objawami, jak i ich przyczynami. Może ono obejmować zabiegi akupunkturowe, chińskie preparaty ziołowe, ćwiczenia rozciągające, modyfikacje diety oraz stosowanie maści lub balsamów.

Akupunktura klasyfikuje przewlekłe urazy sportowe jako stan niedoboru. Niedobór oznacza osłabienia lub braki. Z czasem niewyleczone urazy sportowe prowadzą do utraty sił, elastyczności i stabilności w obszarze motoryki. Zamiast skupiać się na usuwaniu konkretnych objawów, akupunktura w stanach przewlekłych skupia się na ożywieniu i wzmocnieniu określonych części ciała. Odbywa się to przy jednoczesnym zmniejszeniu bólu, który zwykle towarzyszy większości przewlekłych urazów sportowych.

Trudniej jest oszacować czas trwania leczenia chorób przewlekłych, ponieważ leki, przedłużająca się bezczynność, niskie morale i przebyte zabiegi komplikują leczenie. Mimo to pacjent powinien zauważyć pozytywną zmianę w swoim specyficznym stanie w ciągu 8-10 zabiegów, chociaż wiele chronicznych urazów szybko reaguje na akupunkturę. Po takiej serii można podać dokładną prognozę całkowitego rozwiązania problemów.