Dolegliwości żołądkowe

U każdego w pewnym momencie pojawiają się zaburzenia trawienia, a wiele osób doświadcza tego regularnie. W Polsce najczęściej obwiniane za ten stan rzeczy jest połączenie diety o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu oraz stresu. Jeśli taka spożywamy taką dietę regularnie, mogą pojawić się poważniejsze objawy niż uczucie nadmiernej sytości lub niestrawność. Przewlekła zgaga i refluks kwasu, zaparcia, zespół jelita drażliwego i alergie pokarmowe stały się bardzo powszechne. Takie objawy trawienne mogą zredukować nasze dobre samopoczucie i całkowicie pozbawić nas wcześniejszej przyjemności jedzenia. Jest to ucieleśnienie koncepcji, że nie można mieć byt dużo dobrych rzeczy na raz zgodnie z taoistycznym przysłowiem „umiar jest kluczem do długowieczności”.

Ludzie często polegają na kuracji lekowej w celu eliminacji niewygodnych objawów trawiennych ale problem polega na tym, że przyczyną tego schorzenia są poważniejsze mechanizmy. Leki najczęściej leczą tylko objawy, a nie źródło problemu. Żołądek może konsekwentnie wytwarzać zbyt dużo kwasu, ruchliwość przewodu pokarmowego może chroniczne stać się nadmierna lub leniwa, a ból z nieznanych źródeł może być trudny do złagodzenia.

Niektóre punkty akupunkturowe zmieniają wydzielanie kwasu żołądkowego, stymulują skurcze mięśni układu pokarmowego (GI), powodują rozluźnienie mięśni układu pokarmowego (GI) i hamują wydzielanie kwasu żołądkowego przez szlak somatosympatyczny, dzięki czemu akupunktura jest korzystna w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), dyspepsji (niestrawności) czynnościowej, zespołu jelita drażliwego (IBS) i ogólnych objawów chorobowych przewodu pokarmowego. W praktyce klinicznej, zaburzenia trawienne bardzo pozytywnie reagują na akupunkturę, a w połączeniu ze zmianami diety i stylu życia większość ludzi może odczuwać trwałe złagodzenie objawów bez konieczności stosowania kuracji lekowej. W celu złagodzenia niektórych objawów, czasami przez krótki okres czasu, stosowany jest chiński lek ziołowy.