Ból

Akupunktura jest najbardziej znana z tego, że potrafi skutecznie leczyć ból. Sam ból nie jest diagnozą, ale raczej wskazówką lub ostrzeżeniem, że gdzieś w organizmie występuje problem. W większości przypadków lokalizacja bólu wskazuje, miejsce ciała, w którym pojawił się problem, np. ból łokcia nad zapaleniem ścięgna. Ale w innych sytuacjach, miejsce bólu może być związane z odległymi problemami, jak w przypadku bólu nóg wynikającego z przepukliny kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, czyli wypadniętego dysku naciskającego na rdzeń lub nerwy do niego dochodzące.

Każda osoba posiada inny próg bólu, ale jeżeli poziom bólu po nasileniu nie zmniejsza się z czasem, wskazuje na coś, co wymaga uwagi.

Okoliczności towarzyszące pojawieniu się bólu są równie ważne. Czy był wypadek lub incydent? A może ból stopniowo narastał w miarę upływu czasu lub w pewnym okresie życia?

Charakterystyka bólu dostarcza ważnych informacji o tym, co powoduje, że ciało wysyła ten sygnał. Po jego zauważeniu ważne jest, aby zająć się podstawowym problemem, który zmusił ciało do wysłania wiadomości o bólu, a nie tylko zmniejszyć dyskomfort. W przeciwnym razie ciało będzie wysyłało również inne sygnały ostrzegawcze, dopóki problem podstawowy nie zostanie rozwiązany.

Jak akupunktura uśmierza ból?

Istnieje wiele terapii, które próbują uśmierzyć ból. Większość z nich maskuje ból w nadziei, że organizm jest w stanie wyleczyć się samodzielnie, oferując ograniczoną ulgę w bólu. Akupunktura to niezwykle potężne i skuteczne podejście do leczenia bólu, ponieważ zmniejsza jego poziom oraz stymuluje reakcję gojenia organizmu. Akupunktura usuwa ból, wpływając jednocześnie na kilka jego rodzajów oraz przyspiesza reakcję gojenia poprzez:

  • podniesienie poziomu endorfin i zmniejszenie reakcji bólowej układu nerwowego
  • zmniejszenie stanu zapalnego i obrzęku
  • rozluźnienie mięśni i zatrzymanie skurczów
  • zmniejszenie zasięgu bólu do obszaru lokalnego

Ile zabiegów będę potrzebować?

Różni się to znacznie w zależności od stanu pacjenta. Każda osoba otrzymuje zindywidualizowany plan leczenia na podstawie wieku, historii medycznej, stylu życia, celów leczenia i aktualnego stanu bólu. Jednak ogólnie rzecz biorąc, ostry ból (trwający krócej niż 3 miesiące) często ustępuje po krótkiej serii częstych zabiegów, a przewlekły ból wymaga konsekwentnego regularnego leczenia, aby osiągnąć długoterminową ulgę.

W jaki jeszcze sposób akupunktura pomoże mi poradzić sobie z moim bólem?

Prawie każda osoba poddana kuracji uważa, że zabiegi akupunktury są bardzo relaksujące. Wielu nie spodziewa się takiego efektu współdziałającego z uśmierzaniem bólu, jednak akupunktura balansuje wzajemną współpracę różnych części ciała. Powoduje to, że pacjent czuje się spokojny, bardzo zrelaksowany i jest nastawiony pokojowo. Ból jest stresujący i powoduje drażliwość, napięcie i bezsenność. Rozluźniając pacjenta, akupunktura pomaga również wyeliminować pozostałe negatywne aspekty bólu. Robi to w naturalny sposób, bez negatywnych skutków ubocznych. Stosując akupunkturę postrzega się całego pacjenta, a nie tylko bolącą część ciała. Oznacza to, że akupunkturzysta zaproponuje indywidualną poprawę stylu życia dotyczącą ćwiczeń, suplementów i diety, technik snu i radzenia sobie ze stresem, aby pomóc pacjentowi w poprawie zdrowie i redukcji bólu.